Price: £62.75
Parental Control for Safe Exploration - The Kids Tablet comes with a parental control mode that allows you to create and customize profiles for your child's account to provide age-appropriate content. And you can ensure healthy tablet use by setting screen usage hours. Education and Entertainment in One - The pre-installed iWawa application offers a wide range of age-appropriate content. With Wi-Fi connectivity and access to services, parents can download educational apps from the Play store. Let your child explore media, e-books, drawing, and taking for an engaging learning experience. 2024 Newest Model - Our kids tablet comes with 1024x600 IPS touchscreen, GMS certified Android 11 OS, Quad-core processor, 6GB (2+4) RAM, 32GB ROM (up to 128 expandable), WIFI, 2MP+2MP Dual Camera, FM, GPS. Upgraded battery ensures hours of use, ideal for home or Ideal for home or outdoor travelling. Durability Meets Convenience - Our tablet cases are made of soft and silicone that can withstand accidental drops, bumps and scratches. Ensure reliable protection for your child's device. It features a 360-degree rotatable stand that allows the tablet to be placed horizontally or vertically so your child can study
| Material | Silicone |
| Batteries Included | Yes |
| Features | Stereo Speakers |
| Color | Baby Blue |
| Brand | Others |
| Screen Size Range | 7" & Under |
| Screen Size | 7.0" |
| Screen Resolution | 1024 x 600 |
| CPU Brand | Unisoc |
| Wireless Communication Technology | Wi-Fi |
| Operating System | Android |
| Cell Capacity | under 4000mAh |
| Power Supply | USB or other DC power connection |
| Battery Type | UN 3481 |
| SKU | se2407128595934453 |
Brand Name: COLORROON
Quality: 8899831 people said the quality is very good!
Your payment at SHEIN is secured with global payment security certifications.
SHEIN does not share personal information about you with nonaffiliated third parties. All your information and privacy will not be compromised.